Projekt „Wspólny Start 2024 - Stowarzyszenie CROSS
Baner

Projekt „Wspólny Start 2024

--- ZADANIE ZREALIZOWANE ---

Projekt „Wspólny start 2024”

Stowarzyszenie „Cross” informuje, że w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. realizowało projekt „Wspólny start 2024”. Projekt był współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Konkurs 1/2023 pn. „Możemy więcej” (UMOWA NUMER: UM/PW9/2024/2/DEPT_DS_WSPOLPRACY/4248 z 10 maja 2024 r.).

W ramach projektu Wspólny start 2024 Stowarzyszenie Cross zorganizowało 22 ogólnopolskie imprezy sportowe dla osób niewidomych i słabowidzących w 6 najpopularniejszych i najbardziej rozwiniętych dyscyplinach sportu dostępnych dla inwalidów wzroku: szachach, warcabach, brydżu sportowym, kręglach, bowlingu i showdown.

Działania podejmowane w ramach realizacji projektu „Wspólny start 2024” skierowane były bezpośrednio do grupy 338 beneficjentów - dorosłych osób niepełnosprawnych z tytułu utraty wzroku.

Beneficjentami zadania były osoby z całego kraju, zamieszkałe na terenie wszystkich województw. Rekrutację na poszczególne imprezy sportowe prowadzono w jednakowym zakresie we wszystkich województwach, a wszystkim uczestnikom zapewniono równy dostęp do udziału w przedsięwzięciu. Średnio każdy beneficjent wziął udział w 3 imprezach sportowych.

W imprezach brali udział członkowie kadr narodowych w sportach osób niepełnosprawnych, jednak ich udział nie przekroczył 10% ogółu beneficjentów, zgodnie z zasadami konkursu.

Projekt obejmował działania planowane w okresie od 01.01.2024 do 31.12.2024 roku.

Stowarzyszenie zrealizowało wszystkie zaplanowane działania: na początku 2024 roku powołano zespół roboczy (w składzie: koordynator, pracownik administracyjny i księgowy), i ustalono terminy i miejsca organizacji imprez. W przypadku, gdy koszt usługi wyżywienia i zakwaterowania uczestników i personelu podczas danej imprezy sportowej przekraczał wyrażoną w złotych równowartość kwoty 14 tys. euro netto, wybór wykonawcy usługi był dokonywany zgodnie z zasadą konkurencyjności i Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności kosztów w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Z ponad 30-letniego doświadczenia Stowarzyszenia "Cross" w dziedzinie organizacji imprez sportowych dla osób niewidomych i słabowidzących wynika, że optymalną formą rozgrywek są zawody 3-4dniowe, przeprowadzane w weekendy. Taka formuła umożliwia uczestnictwo najszerszej grupie zawodników, ponieważ udział w zawodach weekendowych nie koliduje z ewentualnymi obowiązkami zawodowymi zarówno samych zawodników jak też ich przewodników. W przypadku warcabów i szachów, ze względu na specyfikę rozgrywek, zawody trwają dłużej, średnio 8 dni.

W ramach realizacji projektu Stowarzyszenie promowało aktywność osób niewidomych i słabowidzących w sporcie poprzez informowanie o organizowanych imprezach sportowych na stronie internetowej Stowarzyszenia dostępnej pod adresem:  www.cross.org.pl oraz w ogólnopolskim miesięczniku "Cross". Relacje z przebiegu niektórych imprez sportowych ukazywały się w mediach lokalnych.

Krótka relacja z imprez oraz obszerna dokumentacja fotograficzna z zawodów sportowych jest opublikowana w mediach społecznościowych na profilu Stowarzyszenia „Cross” na portalu facebook pod adresem: https://www.facebook.com/StowarzyszenieCROSS/

W efekcie realizacji projektu każdy z uczestników wziął udział w imprezie sportowej, w trakcie której miał możliwość wzięcia udziału w profesjonalnych rozgrywkach sportowych i sprawdzenia swoich umiejętności na tle osób z tą samą niepełnosprawnością.

Stowarzyszenie Cross oświadcza, że zrealizowane zadanie jest fundamentem systemu ogólnopolskich rozgrywek sportowych osób niewidomych i jest w tej formule realizowane nieprzerwanie od niemal 20 lat.

W trakcie realizacji projektu wykorzystywany był specjalistyczny sprzęt sportowy (m.in.: obrajlowane, warcabnice, karty do gry, mówiące zegary, profesjonalne stoły do showdown itp.) pozwalający efektywnie i bezpiecznie przeprowadzić rozgrywki sportowe w wymienionych wcześniej dyscyplinach.

Na etapie podsumowania zadania dokonana została ocena realizacji poszczególnych jego faz oraz całości projektu pod względem merytorycznym i finansowym. Na zakończenie realizacji projektu zespół roboczy przygotował sprawozdanie merytoryczne i finansowe i przeprowadzony został obowiązkowy audyt zewnętrzny.

Szczegółowy wykaz przeprowadzonych imprez przedstawia tabela:

LP

NAZWA IMPREZY

1

Mistrzostwa Stowarzyszenia „Cross” Osób Niewidomych i Słabowidzących w szachach - Wągrowiec, 16-24.04.2024

2

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w brydżu sportowym - Firlej, 1-5.05.2024

3

Mistrzostwa Stowarzyszenia „Cross” Osób Całkowicie Niewidomych w szachach - Sztutowo, 4-12.05.2024

4

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach - Wałbrzych, 24.05-01.06.2024

5

Mistrzostwa Stowarzyszenia „Cross” w szachach Kobiet Niewidomych i Słabowidzących - Wągrowiec, 3-11.06.2024

6

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu - Suwałki, 6-9.06.2024

7

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w kręglach - Puck, 12-16.06.2024

8

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach - Sielpia, 17-25.06.2024

9

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu - Włocławek, 4-7.07.2024

10

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu - Tarnów, 18-21.07.2024

11

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach - Nysa, 22-30.07.2024

12

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach - Giżycko, 18-26.08.2024

13

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w kręglach - Brzesko, 21-25.08.2024.2024

14

Drużynowe Mistrzostwa Stowarzyszenia "Cross" Osób Niewidomych i Słabowidzących w szachach - Krynica-Zdrój, 1-9.09.2024

15

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach - Krynica Morska, 7-15.09.2024

16

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w kręglach - 3-6.10.2024

17

Puchar Stowarzyszenia "Cross" Osób Niewidomych i Słabowidzących w szachach - Krynica-Zdrój, 9-17.10.2024

18

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu - Opole, 17-20.10.2024

19

Ogólnopolskie zawody Osób Niewidomych i Słabowidzących w trójboju (szachy, warcaby i brydż) - Krynica-Zdrój, 17-25.10.2024

20

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu - Częstochowa, 21-24.11.2024

21

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w showdown - Sękocin Stary, 27.11-01.12.2024

22

Ogólnopolski Turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w showdown - Wałbrzych, 12-16.12.2024

--- ZADANIE ZREALIZOWANE ---

 

Projekt „Wspólny Start 2024"

 

Stowarzyszenie „Cross” informuje, że w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. realizuje projekt „Wspólny start 2024”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Konkursu nr 1/2023 pn. „Możemy więcej” (UMOWA NUMER: UM/PW9/2024/2/DEPT_DS_WSPOLPRACY/4248 z 10 maja 2024 r.)

 

Celem realizacji zadania „Wspólny start 2024” jest wspieranie aktywności osób niewidomych i słabowidzących poprzez umożliwienie grupie 330 osób z niepełnosprawnością wzroku uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym w trakcie 22 ogólnopolskich zawodów sportowych organizowanych w 6 dyscyplinach sportu.

 

W ramach projektu „Wspólny start 2024” Stowarzyszenie "Cross" planuje zorganizować 22 ogólnopolskie imprezy sportowe dla osób niewidomych i słabowidzących w 6 najpopularniejszych i najbardziej rozwiniętych dyscyplinach sportu dostępnych dla inwalidów wzroku: szachach, warcabach, brydżu sportowym, kręglach, bowlingu i showdown.

Działania podejmowane w ramach realizacji projektu „Wspólny start 2024” skierowane będą bezpośrednio do grupy 330 beneficjentów - dorosłych osób niepełnosprawnych z tytułu utraty wzroku.  Beneficjentami zadania będą osoby z całego kraju, zamieszkałe na terenie wszystkich województw. Rekrutacja będzie prowadzona w jednakowym zakresie we wszystkich województwach, a wszystkim uczestnikom zostanie zapewniony równy dostęp do udziału w przedsięwzięciu.

 

W efekcie realizacji projektu każdy z uczestników weźmie udział w imprezie sportowej, w trakcie której będzie miał możliwość wzięcia udziału w profesjonalnych rozgrywkach sportowych i sprawdzenia swoich umiejętności na tle osób z tą samą niepełnosprawnością.

Wartością dodaną przedsięwzięcia będzie stworzenie warunków dla integracji wewnątrzśrodowiskowej inwalidów wzroku, umożliwienie nabycia i rozwoju kompetencji kluczowych z zakresu sportu oraz realizacja idei zwiększania dostępności sportu i kultury fizycznej dla grupy osób realnie zagrożonej marginalizacją społeczną.

 

Planowane terminy i miejsca realizacji poszczególnych imprez sportowych są następujące:

Lp.

Nazwa imprezy

TERMIN

MIEJSCE

DYSCYPLINA

1

Mistrzostwa Stowarzyszenia "Cross" Osób Niewidomych i Słabowidzących w szachach

16-24.04.2024

Wągrowiec

SZACHY

2

Ogólnopolskie zawody Osób Niewidomych i Słabowidzących w brydżu

1-5.05.2024

Firlej

BRYDŻ

3

Mistrzostwa Stowarzyszenia "Cross" Osób Całkowicie Niewidomych i Słabowidzących w szachach

4-12.05.2024

Sztutowo

SZACHY

4

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach

24.05-01.06.2024

Wałbrzych

WARCABY

5

Mistrzostwa Stowarzyszenia "Cross" w szachach Kobiet Niewidomych i Słabowidzących

3-11.06.2024

Wągrowiec

SZACHY

6

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu

6-9.06.2024

Suwałki

BOWLING

7

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w kręgle

12-16.06.2024

Puck

KRĘGLE

8

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach

17-25.06.2024

Sielpia

WARCABY

9

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu

4-7.07.2024

Włocławek

BOWLING

10

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu

18-21.07.2024

Tarnów

BOWLING

11

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach

22-30.07.2024

Nysa

WARCABY

12

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach

18-26.08.2024

Giżycko

WARCABY

13

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w kręgle

21-25.08.2024

Brzesko

KRĘGLE

14

Drużynowe Mistrzostwa Stowarzyszenia "Cross" Osób Niewidomych i Słabowidzących w szachach

1-9.09.2024

Węgierska Górka

SZACHY

15

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w warcabach

7-15.09.2024

Krynica Morska

WARCABY

16

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w kręgle

1-4.10.2024

Sieraków

KRĘGLE

17

Puchar Stowarzyszenia "Cross" Osób Niewidomych i Słabowidzących w szachach

9-17.10.2024

Krynica-Zdrój

SZACHY

18

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu

17-20.10.2024

Opole

BOWLING

19

Ogólnopolskie zawody Osób Niewidomych i Słabowidzących w trójboju (szachy, warcaby i brydż)

17-25.10.2024

Krynica-Zdrój

TRÓJBÓJ

20

Ogólnopolski turniej Osób Niewidomych i Słabowidzących w bowlingu

21-24.11.2024

Częstochowa

BOWLING

21

Ogólnopolskie zawody Osób Niewidomych i Słabowidzących w showdown

27.11-01.12.2024

Sękocin Stary

SHOWDOWN

22

Ogólnopolskie zawody Osób Niewidomych i Słabowidzących w showdown

12-16.12.2024

Wałbrzych

SHOWDOWN

 

Terminy i miejsca przeprowadzenia poszczególnych imprez sportowych wraz ze szczegółową informacją i zasadach udziału będą sukcesywnie publikowane na stronie głównej Stowarzyszenia „Cross” www.cross.org.pl w działach: „Kalendarz imprez” i „Aktualności”.

 

Zachęcamy do aktywnego udziału w imprezach sportowych!