IX IBSA Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w Showdown - Stowarzyszenie CROSS
Baner

IX IBSA Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w Showdown

Ostatnia modyfikacja: 21 sierpnia 2018
komunikaty

Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w Showdown po raz pierwszy w Polsce!

Rozgrywki rozpoczynają się w piątek, 24 sierpnia 2018 roku.

Zachęcamy do śledzenia aktualnych wyników pod adresem: http://gameresultsonline.com/association-cross/9th-ibsa-showdown-european-championships

Mistrzostwa Europy w Showdown - Warszawa 2018 będą relacjonowane w unikatowy oraz innowacyjny sposób. Niewidomi i niedowidzący fani tej dyscypliny sportu będą mogli z dowolnego miejsca na świecie słuchać na żywo dźwiękowej relacji w technologii binauralnej 3D audio. To zupełnie nowy i bardzo dostępny sposób śledzenia rozgrywek Showdown. Ale to nie wszystko. Mecze będą też rejestrowane w technologii wideo 4K 360 stopni. To bardzo widowiskowa i zyskująca coraz większą popularność metoda nagrywania obrazu. Jest ona szczególnie przydatna trenerom Showdown do analizy gry zawodników.

Transmisja binauralna będzie dostępna na żywo na antenie internetowego TyfloRadia i TyfloPodcastu www.tyflopodcast.net, natomiast nagrania 4K 360 stopni zostaną udostępnione w serwisie YouTube. Linki do transmisji:

- Live Binaural Broadcast (w dniach 23-26.08.2018): http://bit.ly/showdown2018live

- 360° degree video recordings: http://bit.ly/showdown360

 

Stowarzyszenie „Cross” organizatorem

IX IBSA Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących w Showdown

Warszawa, 21-27.08.2018 r.

„IX IBSA Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown”, których gospodarzem będzie Polska, organizowane są na zlecenie IBSA – International Blind Sport Asociation (Międzynarodowa Federacja Sportu Niewidomych).

Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown to najważniejsze zawody w tej dyscyplinie sportu w 2018 roku. Mistrzostwa naszego kontynentu rozgrywane są w cyklu dwuletnim.

Starania o przyznanie Stowarzyszeniu „Cross” prawa organizacji tej imprezy rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku, kiedy to stowarzyszenie złożyło IBSA ofertę przeprowadzenia Mistrzostw w sierpniu 2018 roku w Warszawie. Wniosek Stowarzyszenia „Cross” został poparty przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, który reprezentuje Polskę w strukturach IBSA. Oferta stowarzyszenia uzyskała akceptację zarządu IBSA i w styczniu 2018 roku IBSA oficjalnie przyznało Stowarzyszeniu „Cross” prawo organizacji „IX IBSA Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown”.

Prawo organizacji Mistrzostw jest dla Stowarzyszenia „Cross” ogromnym zaszczytem i potwierdzeniem wysokiej pozycji jaką od lat zajmuje zarówno organizacja jak i polscy showdowniści niewidomi i słabowidzący w międzynarodowym ruchu sportowców niepełnosprawnych. Podczas ostatnich ME rozegranych w 2016 roku we Włoszech nasi reprezentanci wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej i 2 brązowe medale indywidualne. Poziom naszych zawodników został potwierdzony na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Szwecji, na których Polacy ponownie zdobyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej i powiększyli dorobek indywidualny do 2 brązowych medali dołączając 1 srebrny. Wyniki sportowe pokazują wyraźnie, że Polacy są w showdown jedną z wiodących nacji.

 

Gra showdown (ze względu na brak polskiego odpowiednika nazwy nazywana niekiedy tenisem stołowym dla niewidomych) przeznaczona jest dla dwóch zawodników. Toczy się na prostokątnym stole, w którego przeciwległych krańcach umieszczone są bramki. Na środku stołu znajduje się pionowa tablica. W showdown gra się przy użyciu paletek (wiosełek) oraz piłeczki, w środku której znajdują się małe kuleczki (np. ze stali nierdzewnej), dzięki czemu piłka podczas gry jest słyszalna. Celem gry jest odbicie piłeczki pod tablicą znajdującą się na środku stołu wprost do bramki przeciwnika, podczas gdy ten usiłuje zapobiec utracie gola.

Showdown jest grą zarówno indywidualną jak i drużynową. W drużynie grają trzy osoby, w tym minimum jedna kobieta. Powstał w 1960 roku. Wymyślił go niewidomy Kanadyjczyk Joe Lewis. Przy opracowaniu zasad gry pomagał mu Patrick York (niewidomy kanadyjski lekkoatleta). Gra ta zdobyła rozgłos i międzynarodowy sukces podczas olimpiady w Arnhem w 1980 roku, gdzie grano w nią rekreacyjnie. Później gościła na wielu olimpiadach i międzynarodowych zawodach. Obecnie znana jest na wszystkich kontynentach.

Czynione są starania, aby showdown pojawił się na paraolimpiadzie, najpierw jako dyscyplina pokazowa, a następnie jako jedna z dyscyplin paraolimpijskich.

 

Zgodnie z regulaminem IBSA przeprowadzania zawodów rangi ME Stowarzyszenie „Cross” zakłada, że w tegorocznych zawodach rywalizować będą 24 zawodniczki i 32 zawodników niewidomych i słabowidzących z 18 krajów: Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Rosja, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Włochy i Polska. Zawodnikom towarzyszyć będzie grupa kilkudziesięciu trenerów, opiekunów i przewodników. W Mistrzostwach uczestniczyć będzie również: 14 sędziów, 2 lekarzy-klasyfikatorów IBSA, 2 delegatów technicznych IBSA, dyrektor mistrzostw i wolontariusze. Łącznie będzie to grupa licząca ponad 100 osób.

 

Mistrzostwa Europy w showdown zostaną przeprowadzone w terminie od 21 do 27 sierpnia 2018 r. w Warszawie.

Uczestnicy zakwaterowani będą w hotelu IBIS Stare Miasto (Muranowska 2, 00-209 Warszawa).

Rozgrywki będą się odbywały w pobliskiej szkole sportowej (LXII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. generała broni Władysława Andersa, ul. Konwiktorska 5/7, 00-216 Warszawa), posiadającej pełne zaplecze umożliwiające przeprowadzenie rozgrywek.

Pierwsze dwa dni Mistrzostw (22-23.08.2018) są przeznaczone na klasyfikację medyczną zawodników. Obowiązek taki wynika bezpośrednio z uregulowań IBSA. Zawodnicy, którzy nie mają aktualnych badań medycznych nie mogą zostać dopuszczeni do rozgrywek. Klasyfikacja medyczna zostanie przeprowadzana przez zespół 2 zagranicznych lekarzy-klasyfikatorów wytypowanych przez IBSA. Będą to: Pan Jose Doria z Portugalii i Pani Nataliya Rozumiy z Ukrainy.

Klasyfikacja medyczna zostanie przeprowadzona w renomowanej placówce Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika (ul. Dolańskiego 2, 00-215 Warszawa). logo kliniki

Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał będzie 14-osobowy zespół sędziowski (1 sędzia główny, jeden techniczny i dwunastu sędziów zawodów), pod kierownictwem sędziego głównego Mistrzostw – Pana Petra Sezimy z Czech.

Dyrektorem turnieju jest Pan Mirosław Mirynowski – członek władz stowarzyszenia i organizator imprez sportowych w showdown.

 

Mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 24-26.08.2018 r. Rozgrywki będą prowadzone zgodnie z regulaminem IBSA, przez arbitrów posiadających uprawnienia IBSA do sędziowania zawodów dla osób niewidomych i słabowidzących. Stoły do gry w showdown, które będą wykorzystywane podczas Mistrzostw, posiadają atest IBSA.

 

Ramowy program imprezy:

Przyjazd uczestników: wtorek, 21.08.2018 r.

22 sierpnia 2018 – 10.00 spotkanie organizacyjne

22 sierpnia 2018 – klasyfikacja medyczna zawodników / treningi

23 sierpnia 2018 – klasyfikacja medyczna zawodników / treningi

23 sierpnia 2018 – 19.00 odprawa techniczna

24 sierpnia 2018 – 10.00 ceremonia otwarcia

24 sierpnia 2018 – 10.30 rozgrywki – dzień 1

25 sierpnia 2018 – 10.00 rozgrywki – dzień 2

26 sierpnia 2018 – 10.00 rozgrywki – dzień 3

26 sierpnia 2018 – 18.00 ceremonia zakończenia

Wyjazd uczestników: poniedziałek, 27.08.2018 r.

 

Zawodniczki i zawodnicy, którzy zajmą indywidualnie miejsca I-III zostaną uhonorowani pucharami, medalami i dyplomami. Tak samo zostaną uhonorowane 3-osobowe drużyny narodowe, składające się z dwóch najlepszych mężczyzn i 1 kobiety. Pozostali uczestnicy otrzymają okolicznościowe pamiątkowe medale za udział w mistrzostwach.

 

Podczas uroczystości zakończenia Mistrzostw medale i puchary uczestnikom wręczali będą członkowie komitetu honorowego.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął Polski Komitet Paraolimpijski.

W skład komitetu honorowego mistrzostw wchodzą:

Witold Bańka - Minister Sportu i Turystyki

Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki

Dorota Habich - pełniąca obowiązki Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Łukasz Szeliga – Prezes Zarządu Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Anna Szymczyk – Dyrektor LXII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie

Anna Woźniak-Szymańska – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych.